BSP - Bezzałogowy Statek Powietrzny - DRON
Doświadczenie
BSP, popularnie nazywany dronem to aktualnie najczęściej wykorzystywane narzędzie pracy wśród filmowców i fotografów. Pozwala szybko dotrzeć w trudno dostępne miejsca i pokazać świat z całkowicie innej perspektywy.
Oczywiście nie można latać nim wszędzie gdzie tylko chcemy, obowiązuje nas prawo lotnicze. W przestrzeni powietrznej mamy wiele stref w których loty muszą być odpowiednio zgłaszane a nawet są zabronione.
Gdzie można wykorzystać drona?
Dron przydaje się do dodatkowych ujęć wideo na ślubie i weselu oczywiście w terenie otwartym nie w pomieszczeniach. Jest w stanie pokazać szerszym okiem okolicę, zaprezentować bazę firmową, dom i działkę na sprzedaż, wykonać dokumentację fotograficzną i wideo terenu budowy itp. Jednym słowem dron jest uniwersalnym narzędziem w fotografii i produkcjach filmowych który przedstawia przestrzeń z niestandardowej perspektywy.
Jako pilot posiadam uprawnienia do lotów dronem w poszczególnych kategoriach, przeszedłem szkolenie zakończone egzaminem dzięki któremu zdobyłem wiedzę teoretyczną i podstawowe umiejętności bezpiecznego lotu.
Kategoria otwarta: A1, A2, A3 oraz szczególna: STS1, NSTS1, NSTS2.
Umiejętności praktyczne wypracowałem podczas licznych zleceń, m.in. firmowych i ślubnych gdzie liczyła się precyzja lotu i jednoczesna obsługa kamery aby kadry były interesujące.
Koszt wynajmu drona z pilotem - operatorem
Ceny zaczynają się już od 300zł. Finalny koszt wynajmu drona jest uzależniony od czasu pracy pilota, trudności terenowych oraz stref lotu.
Przykładowe symulacje cenowe:
– wykonanie zdjęć działki lub domu pod sprzedaż (pliki DNG lub JPG) – 300zł (ok 20 min lotu),
– wykonanie nagrań przestrzeni, obiektów, ludzi (FHD, 2K, 4K) – 500zł (ok 40 min lotu)
– ujęcia z drona na ślubie (film + zdjęcia) – 800zł (1h lotu, 4h pracy pilota)
Kosztem dodatkowym może okazać się: dojazd, użycie większej ilości baterii a co za tym idzie więcej lotów, dłuższy czas pracy pilota, trudny teren, strefy z ograniczeniami lotów itp.
FAQ
Czy posiadam ubezpieczenie?
Tak. Posiadam ubezpieczenie OC oraz AC.
Czy zrealizowany materiał oddaję od ręki?
Tak. Jestem w stanie oddać zarejestrowany materiał od ręki na dostarczonego mi pendrive-a lub kartę SD. W przypadku dodatkowej usługi obróbki zdjęć lub montażu filmu – materiał oddawany jest w późniejszym, ustalonym wcześniej czasie.
Jaka jest jakość zdjęć i filmu z drona?
Na jakość zapisanego obrazu przez drona ma wpływ przede wszystkim pogoda. Zdjęcia są zapisywane w formacie DNG (surowy format do obróbki) lub JPG. Obraz wideo zapisywany jest w formacie MP4 lub MOV w rozdzielczości FHD / 2K / 4K.
Jakie są strefy z ograniczeniami i zakazami lotów dronem?
Strefy z ograniczeniami lotów wymagają wcześniejszego przygotowania się do misji. Finalnie może się okazać że lot wcale nie dojdzie do skutku. Główna przyczyna to brak pozwolenia od zarządzającego strefą. Zakazami lotów objęte są parki narodowe, elektrownie, lotniska, placówki państwowe i wiele innych. We wszystkich strefach można starać się o pozwolenie na lot – z różnym skutkiem. W przypadku parków narodowych może się okazać że wystarczy wnieść odpowiednią opłatę.
Jakiego drona posiadam?
DJI Mavic 2 pro.
Kiedy zaczyna się a kiedy kończy praca pilota drona?
Praca pilota zaczyna się od momentu przyjazdu na miejsce wykonywania lotów. Ocenia przestrzeń w której odbędą się loty m.in ocena ryzyka i sprawdzenie przeszkód terenowych. Do pracy pilota zalicza się sam lot, oczekiwanie na zaplanowane „wydarzenie”, przejazdy pomiędzy różnymi punktami startu. Koniec pracy to ostatnie lądowanie w danym zleceniu.
W jakich warunkach pogodowych dron nie poleci?
Pogoda która uniemożliwia wykonanie lotu to:
– silny wiatr,
– deszcz,
– mgła,
– mżawka,
– padający śnieg,
– wysoki indeks KP (wskaźnik promieniowania cząstek słonecznych),
– bardzo wysoka temperatura powietrza (powyżej +30 st. C),
– bardzo niska temperatura powietrza (poniżej -5 st. C),
– zapylenie,
– inne nie wymienione – negatywnie wpływające na sprzęt wg pilota.
Dodatkowo:
– silne zakłócenia elektromagnetyczne,
– brak widoczności drona w trudnym terenie,
– brak zasięgu sprawnego łącza internetowego,
– uszkodzony dron,
– inne nie wymienione – negatywnie wpływające na sprzęt wg pilota.