dron

Nagrania z drona i współpraca

Ujęcia z drona - ślub i wesele

Film i teledysk ślubny urozmaicony ujęciami z drona to idealny pomysł na oryginalny i niepowtarzalny film. Aby te ujęcia powstały, potrzebna jest współpraca dwóch filmowców (głównego oraz operatora drona). Opisując ją postaram się wypowiedzieć jako główny wykonawca zlecenia oraz operator drona.

Notabene – ujęcia z drona są tylko dodatkiem, muszą być jednak wykonane profesjonalnie, zgodne z oczekiwaniami montażysty i pary młodej.

Umawiając się jako operator drona na nagrania zawsze dopytuję jakie ujęcia muszę wykonać (takie minimum), czego pokazać więcej a czego mniej. Wszystkie wizje i przemyślenia muszę znać wcześniej aby uchwycić dokładnie te a nie inne ujęcia.

Wielokrotnie mierzę się z trudnościami jakimi są zasłaniające drzewa, kable sieciowe, wiatr, zakłócenia i wieczny pośpiech o deszczu nie wspominając. Zdarza się że pewnych ujęć nie da się wykonać z czysto technicznych przyczyn: mało miejsca, przeszkody terenowe które utrudniają lot lub zasłaniają akurat to miejsce w którym stoi Para Młoda.

Jako montażysta przekazuję dużo informacji głównie technicznych. W tej współpracy liczę też na doświadczenie w doborze ujęć – podstawowe są dosyć proste w wykonaniu, artystyczne wymagają twórczego myślenia, wykorzystywania przeszkód jako atut w ujęciu. W tym wszystkim przyda się doskonała znajomość możliwości swoich oraz drona nad którym trzeb zapanować.

Trochę inaczej wygląda ten dzień kiedy nagrania zostały skrupulatnie, odpowiednio wcześniej zaplanowane. W takiej sytuacji powstaje dokładny plan godzinowy w którym wykonuję konkretne ujęcia.

Mając chwilę wolnego czasu – podczas kopiowania i backupu nagrań – robię krótkie zajawki ujęć. Jedną z nich można zobaczyć poniżej.

K.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *